top of page

Tradycyjne wodzenie niedźwiedzia

Zaktualizowano: 9 maj 2023


W Polsce mamy wiele pięknych tradycji związanych z obchodami ostatków, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest tradycja wodzenia niedźwiedzia. Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w tej radosnej i barwnej imprezie w malowniczej miejscowości Chwostek. Chciałabym podzielić się z Wami moim fotoreportażem, który oddaje atmosferę tej unikalnej tradycji i pokazuje, jak ważne są zabawa, kultura i wspólnota dla mieszkańców Chwostka.


Wodzenie niedźwiedzia to dawna obrzędowość ludowa, która odbywa się w okresie ostatków, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W Chwostku ta tradycja jest szczególnie kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wodzenie niedźwiedzia jest widowiskiem, w którym biorą udział miejscowi mieszkańcy, zarówno młodzi, jak i starsi.


W czasie imprezy jedna z osób przebiera się za niedźwiedzia, nosząc charakterystyczny kostium wykonany z plecionej słomy i futra. Towarzyszą mu "kominiarze" - grupa młodych ludzi, którzy mają twarze posmarowane sadzą. Niedźwiedź przemierza wraz z poganiaczem różne miejsca w Chwostku, odwiedzając domy i zapraszając zwykle na comber - wieczorną zabawę w remizie (aktualnie w remoncie).


Całe wydarzenie jest pełne życia, energii i kolorów. Mieszkańcy wychodzą na ulice, aby zobaczyć wodzenie niedźwiedzia, radośnie tańcząc i śpiewając razem z myśliwymi. Dzieci są szczególnie podekscytowane, radośnie machając do niedźwiedzia i z uśmiechem na twarzy.

Wodzenie niedźwiedzia to nie tylko zabawa, ale również okazja do podtrzymywania tradycji i kultywowania kultury ludowej. Mieszkańcy Chwostka są dumni z tego dziedzictwa i starają się przekazywać je kolejnym pokoleniom. To wyjątkowe wydarzenie łączy społeczność i buduje więzi międzyludzkie. W tym roku zebrane datki były przekazane na turnus rehabilitacyjny małej Zosi.17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page